Acțiuni Anthropic (ANT): ce arată prospectul IPO despre Claude

Am citit prospectul S-1 al Anthropic: venituri de 16,3 mld $ într-un semestru, de unde vine pierderea, cine controlează votul și ce rămâne de aflat.

16 minute de lectură

Acțiunile Anthropic urmează să intre pe Nasdaq sub simbolul ANT, iar din 26 octombrie 2026 prospectul IPO-ului e public: Form S-1, depus la SEC, cu situațiile financiare, structura de vot și aproape o sută de pagini de factori de risc. L-am citit pe EDGAR. Mai jos: cifrele, cine controlează compania, cât depinde Anthropic de Google, Amazon și Microsoft, ce lipsește încă din document și ce înseamnă toate acestea pentru o firmă care lucrează zilnic cu Claude.

Acțiuni Anthropic (ANT) pe Nasdaq: prospectul S-1 depus public pe 26 octombrie 2026, cu venituri de 16,3 miliarde de dolari în primul semestru, pierdere netă de 80,7 miliarde de dolari din care 81,1 miliarde sunt reevaluări contabile, intervalul de preț încă necompletat și drumul până la prima zi de tranzacționare

În iunie am scris despre depunerea confidențială a draftului și ce ar însemna o listare de asemenea dimensiuni. Nu reluăm acele explicații. Aici rămânem la documentul public: ce scrie, la ce pagină și ce nu scrie încă. Paginile citate sunt cele din prospectul preliminar din 26 octombrie.

Ce s-a depus pe 26 octombrie

Anthropic, PBC a depus declarația de înregistrare pe Form S-1 pentru o ofertă publică inițială de acțiuni Class A și a cerut listarea pe Nasdaq Global Select Market sub simbolul „ANT” (coperta prospectului). Dosarul companiei de pe EDGAR arată acum tot drumul: draftul confidențial din 1 iunie 2026, cinci amendamente confidențiale (13 iulie, 10 august, 4 septembrie, 1 și 9 octombrie) și S-1-ul public.

Coperta numește 22 de bănci. Goldman Sachs și Morgan Stanley apar primele și sunt reprezentanții sindicatului; tot ei pot elibera acționarii existenți de restricțiile de vânzare. Anunțul Anthropic din aceeași zi precizează că numărul de acțiuni și intervalul de preț nu au fost încă stabilite și că acțiunile nu pot fi vândute până când declarația nu devine efectivă.

Documentul are peste 330 de pagini, plus situațiile financiare. După cuprins: rezumatul la pagina 4, factorii de risc de la 26, analiza rezultatelor făcută de conducere (MD&A) de la 132, descrierea afacerii de la 178, guvernanța de la 242, tranzacțiile cu părți afiliate de la 282, subscrierea de la 316.

Pentru o firmă care și-a construit procese pe Claude, prospectul e cel mai detaliat raport despre furnizor pe care îl va avea vreodată: cât costă calculul, de cine depinde, ce riscuri juridice are și cine decide. Cum citește un decident economia furnizorului înainte să-și lege procesele de el (alegerea soluției, ROI-ul prezentat boardului, risc și guvernanță) e tratat în AI pentru Lideri de Business, inclusiv în lecția despre frameworkul IMPACT.

Prospectul în cifre: 16,3 miliarde de dolari într-un semestru

Contul de profit și pierdere din rezumat (pagina 23), primele șase luni din 2025 și 2026:

Milioane de dolari S1 2025 S1 2026
Venituri 1.163 16.286
Calcul și infrastructură 2.334 8.945
Personal (include compensațiile în acțiuni) 538 3.152
Vânzări, marketing și parteneriate 120 3.168
Alte cheltuieli operaționale și administrative 306 1.714
Rezultat operațional −2.135 −693
Venituri din dobânzi 115 1.111
Reevaluarea notelor convertibile, a derivatelor și a SAFE-urilor −10.942 −72.388
Alte venituri (cheltuieli), net — −8.757
Pierdere netă −12.969 −80.748

Pe ani întregi, veniturile au fost de 41 de milioane de dolari în 2023, 386 de milioane în 2024 și 4,585 miliarde în 2025. Pierderea din 2025, de 42,0 miliarde, include 1,5 miliarde pentru acordul din procesul colectiv privind drepturile de autor Bartz contra Anthropic (paginile 23 și 93).

Trimestrul al doilea arată direcția mai clar: venituri de 11,6 miliarde de dolari și un profit operațional de 1,0 miliarde, singurul din tabelul trimestrial al prospectului, cu o marjă de 8% (pagina 183). Fluxul de numerar din activitatea operațională a fost pozitiv în primul semestru, de 3,93 miliarde, după minus 1,51 miliarde cu un an înainte (pagina 169). La 30 iunie 2026, compania avea 112,4 miliarde de dolari numerar și echivalente, plus 19,3 miliarde investiții pe termen scurt, după ce strânsese în total 141,1 miliarde de capital (pagina 11).

Prospectul S-1 al Anthropic în cifre: rezultatul primului semestru 2026 de la venituri la pierderea netă, mixul de venituri între consum și abonamente, clienții mari și angajamentele de calcul cu Google, Amazon, Microsoft, SpaceXAI, Nscale și AMD

De ce pierderea netă e de 80,7 miliarde

Două linii fac aproape toată pierderea și niciuna nu înseamnă bani plătiți:

  • 72,4 miliarde: reevaluarea notelor convertibile. Anthropic înregistrează notele convertibile, derivatele și SAFE-urile la valoarea justă la sfârșitul fiecărei perioade. Când evaluarea companiei crește, crește și valoarea lor, iar diferența apare ca cheltuială (paginile 23 și 151).
  • 8,8 miliarde: alte cheltuieli nete. Provin în principal din recunoașterea inițială la valoarea justă și din modificarea valorii activelor și datoriilor din acordurile de cumpărare de note (pagina 151).

Calculul nostru, nu o cifră din prospect: fără aceste două linii, rezultatul înainte de impozitare din semestru ar fi fost un mic profit, de circa 0,4 miliarde de dolari. Tabelul pro forma care elimină efectul conversiei notelor e încă necompletat (pagina 24). Separat, cheltuielile cu personalul includ 2,2 miliarde compensații în acțiuni, iar la listare vor apărea altele (paginile 23 și 147).

De unde vin banii: tokeni, abonamente și Claude Code

Consumul plătit pe tokeni domină. Clientul plătește consumul, măsurat în tokeni și tarifat după modelul ales din cele patru clase: Mythos (inclusiv Fable), Opus, Sonnet și Haiku. În primul semestru din 2026, consumul a adus 13,1 miliarde de dolari (80% din venituri), iar abonamentele 3,2 miliarde (20%); în 2025 raportul era de 83% la 17% (pagina 139).

Clienții mari cântăresc cel mai mult. La 30 septembrie 2026, peste 11.900 de clienți aduceau fiecare cel puțin 100.000 de dolari pe ultimele 12 luni, față de peste 950 cu un an înainte; peste 1.900 treceau de un milion, iar circa 250 de zece milioane (paginile 9 și 135). Retenția netă a veniturilor, calculată de companie fără abonații Claude Pro și Max, era de aproximativ 900% (paginile 3 și 11).

Claude Code e vitrina, dar nu are o linie proprie în venituri. Prospectul îl prezintă drept cea mai clară formă a ceea ce numește „Virtual Collaborators” (pagina 9). Lansat ca research preview în februarie 2025, a fost depășit ca viteză de adopție de Claude Cowork, în research preview din ianuarie 2026; din septembrie, Cowork și Claude.ai sunt unificate. Ce nu găsești: o cifră separată pentru veniturile Claude Code, pentru că veniturile sunt împărțite pe consum și abonamente, nu pe produse. Intern, peste 90% din contribuțiile la codul Anthropic din septembrie 2026 au fost scrise de Claude (pagina 137).

Concentrarea există, deși niciun client nu trece de 10%. Primii cinci clienți au adus circa 25% din veniturile primelor nouă luni din 2026, iar vânzările prin marketplace-urile furnizorilor de cloud au urcat de la 11% din venituri în 2023 la 48% în primul semestru din 2026 (pagina 57).

Modelele se schimbă repede și asta se vede în bani. Versiunile lansate în cele șase luni încheiate la 30 septembrie 2026 au adus peste 80% din veniturile trimestrului al treilea (pagina 144). Iar Claude Opus 5.5 a redus costul pe sarcină pentru clienți cu aproximativ 40% față de Opus 5 (pagina 11).

Calculul: angajamente care se întind până în 2036

Partea cea mai grea din prospect nu e pierderea, ci angajamentele de calcul (paginile 171–172):

Partener Angajament Perioadă
Google cel puțin ~114,5 mld $, indiferent de consum; separat, 125–150 mld $ estimați pentru TPU livrate în 2028–2031 aprilie 2026 – iulie 2033
Amazon cel puțin 110,0 mld $, indiferent de consum mai 2026 – aprilie 2036
SpaceXAI (fostul X.AI) până la 120,5 mld $, GPU NVIDIA, anulabil cu preaviz de 90 de zile după perioadele inițiale până în 2029
Microsoft cel puțin 44,9 mld $, indiferent de consum noiembrie 2026 – mai 2033
Nscale până la ~44,6 mld $, GPU NVIDIA, plătit pe măsura livrării până în 2033
AMD peste 20 mld $ estimați pentru tranșa inițială de sisteme Helios din 2027

Totalul agregat e, deocamdată, un spațiu gol în prospect. Anthropic rulează Claude pe patru familii de cipuri (AWS Trainium, Google TPU, GPU NVIDIA și AMD) și scrie că a funcționat constant cu o cerere mai mare decât calculul disponibil (pagina 136). Marjele se pot comprima când intră în funcțiune capacitate nouă și când compania cumpără calcul pe termen scurt, mai scump (pagina 135).

Cine controlează Anthropic după listare

Anthropic e o public benefit corporation din Delaware, cu scopul declarat de „dezvoltare și menținere responsabilă a AI avansat pentru beneficiul pe termen lung al umanității”, pe care consiliul trebuie să-l echilibreze cu interesele financiare ale acționarilor (coperta și pagina 13). Clasele de acțiuni (coperta):

  • Class A: o acțiune, un vot. Sunt acțiunile oferite publicului.
  • Class N: fără vot, deținute în principal de parteneri strategici; în general se convertesc în Class A la vânzarea către un terț neafiliat.
  • Class F: o singură acțiune, deținută de o societate a celor șapte cofondatori, cu 50,1% din voturi la deciziile supuse acționarilor, fără drepturi economice.
  • Class T: prin ea, Long-Term Benefit Trust, un trust de administratori fără interese financiare în companie, alege și revocă majoritatea consiliului.
  • Class E: pentru angajați, vot doar pe anumite chestiuni, fără drepturi economice.

Anthropic va fi „controlled company” în sensul regulilor Nasdaq, iar factorii de risc spun direct că structura poate elimina practic capacitatea deținătorilor de Class A de a influența deciziile importante, inclusiv o schimbare de control (pagina 18).

Încă trei detalii: 5% din acțiunile complet diluate (846.840.960 de acțiuni Class N) au mers la un fond propriu de beneficiu public, iar cofondatorii s-au angajat să dedice cauzelor filantropice 80% din participațiile personale (pagina 13). Google are opțiunea să cumpere acțiuni Class N de până la 10 miliarde de dolari, la prețul IPO, printr-un plasament privat simultan cu oferta (pagina 169). Amazon, Google și Microsoft sunt, în același timp, investitori, furnizori de calcul, canale de distribuție, clienți și concurenți ai Anthropic (pagina 74).

Riscurile care contează pentru cine folosește Claude

Din factorii de risc, cinci au efect direct asupra unei firme care integrează Claude:

  1. Dependența de trei furnizori de cloud. O migrare de la Amazon, Google și Microsoft ar fi costisitoare și lentă (pagina 74).
  2. Disputa cu administrația SUA. În februarie 2026, după ce Anthropic a spus public că tehnologia ei nu trebuie folosită pentru supraveghere internă în masă sau arme complet autonome, Departamentul de Război a desemnat-o „risc pentru lanțul de aprovizionare”. Instanța din California i-a dat în mare parte câștig de cauză, dar pe 25 septembrie Curtea de Apel pentru Circuitul D.C. a menținut, cu 2 voturi la 1, una dintre desemnări; litigiul continuă (paginile 72–73).
  3. Restricțiile de export. În iunie 2026, Departamentul Comerțului a impus restricții de export la nivel mondial pentru Fable 5 și Mythos 5, iar Anthropic le-a dezactivat pentru toți clienții până la ridicarea lor (pagina 73); episodul e povestit în articolul despre suspendarea Fable 5 și Mythos 5. Un model pe care îl folosești poate dispărea temporar din motive care nu țin de tine.
  4. Folosirea abuzivă. În septembrie 2025, un grup susținut de statul chinez a manipulat Claude Code ca să încerce infiltrarea în aproximativ 30 de ținte, cu un număr limitat de intruziuni reușite (pagina 46).
  5. Creșterea va încetini. Compania se așteaptă ca ritmul de creștere a veniturilor să scadă, posibil semnificativ (pagina 139).

Ce știm și ce nu știm încă

Întrebare Prospectul Presa
Bursă și simbol Nasdaq Global Select Market, „ANT” —
Băncile 22, cu Goldman Sachs și Morgan Stanley în frunte —
Intervalul de preț și numărul de acțiuni necompletate WSJ: listarea ar putea aduna 100 mld $ sau mai mult (preluat de TNW)
Data listării nu apare WSJ: săptămâna din 16 noiembrie, cu precizarea că se poate schimba
Evaluarea nu apare WSJ: 1,5–2 trilioane $; CNBC: între 1,5 și peste 2 trilioane $; ultima evaluare privată, din runda din mai: 965 mld $
Veniturile din trimestrul al treilea spațiu gol —
Totalul angajamentelor de calcul spațiu gol —
Acțiuni pentru retail alocări posibile pentru clienții de brokeraj online; ofertă de retail separată în anumite state SEE Bloomberg, preluat de CNBC: 15–20% din acțiuni, prin JPMorgan

Coloana a treia conține relatări din surse anonime: ipoteze până apare amendamentul.

Pașii până la prima zi de tranzacționare

  1. Amendamentul S-1/A, cu intervalul de preț, numărul de acțiuni și cifrele lipsă. La 31 octombrie 2026, pe EDGAR nu apare încă niciunul.
  2. Roadshow-ul. Procedura SEC pentru companiile care au depus confidențial cere ca declarația și drafturile să fie publice cu cel puțin 15 zile înainte de roadshow. Cu S-1-ul public din 26 octombrie, roadshow-ul nu poate începe înainte de 10 noiembrie.
  3. Prețul. Se negociază între companie, acționarii care vând și reprezentanții băncilor, în funcție de piață, de rezultate și de perspective (pagina 324).
  4. Prima zi de tranzacționare. Presa indică săptămâna din 16 noiembrie; prospectul nu dă nicio dată.
  5. Restricțiile de vânzare, neobișnuit de etapizate. Unii directori, manageri și angajați pot vinde până la 10% din acțiuni din prima zi de tranzacționare; anumiți acționari primesc tranșe la 27, 48, 62 și 76 de zile de la data prospectului; fondatorii și acționarii cu peste 0,5% au cele mai lungi restricții, până la rezultatele pe trimestrul al treilea din 2027 sau 365 de zile, cu excepții parțiale (paginile 118 și 322–323). Fiecare tranșă poate aduce acțiuni noi pe piață.

Ce înseamnă pentru firmele care folosesc Claude

Pe termen scurt, nimic nu se schimbă în contul tău. Pe termen mediu, Anthropic va raporta periodic, prin documentele depuse la SEC și canalele oficiale (pagina 18). Patru lucruri merită făcute acum, pornind de la prospect:

  • Fixează versiunile de model și testează la fiecare lansare. Dacă peste 80% din venituri vin din modele lansate în ultimele șase luni, înlocuirile vor continua în același ritm. Un set de cazuri de test pe sarcinile tale reale îți spune repede dacă un model nou e mai bun sau doar mai nou.
  • Pregătește o rezervă. Prospectul notează că unii clienți preferă strategii cu mai mulți furnizori ca să nu depindă de unul singur (pagina 44), iar restricțiile de export arată de ce. Cum compari modelele pe criterii reproductibile (calitate, cost pe sarcină, latență, conformitate) e subiectul cursului Comparație Modele AI 2026.
  • Alege conștient canalul de cumpărare. Aproape jumătate din venituri trec prin marketplace-urile Amazon, Google și Microsoft, dar contractul rămâne direct cu Anthropic, care plătește un comision furnizorului de cloud (paginile 10 și 57). Diferența contează la facturare și la bugetul de cloud deja angajat.
  • Bugetează consumul, nu doar abonamentele. Dacă echipa folosește API-ul sau agenți care rulează ore întregi, costul real e în tokeni, iar o lansare care scade costul pe sarcină îți schimbă calculul. Cât din munca de zi cu zi trece deja prin Claude descrie Anthropic Economic Index 2026.

Cum citești singur prospectul cu AI

Prospectul are peste 250.000 de cuvinte, mai mult decât încape confortabil într-o singură conversație. Procedura care funcționează:

  1. Descarcă documentul de pe EDGAR. Caută „Anthropic, PBC” în căutarea de companii de pe sec.gov; documentul principal e anthropicpbc-sx1.htm.
  2. Împarte-l după cuprins: factorii de risc, MD&A, guvernanța, părțile afiliate, situațiile financiare. Fiecare secțiune merge ca sursă separată într-un Project din Claude sau într-un notebook din NotebookLM, care răspunde cu trimiteri la sursele încărcate.
  3. Cere structură, nu rezumate. Patru prompturi care dau rezultate verificabile:

Factorii de risc: „Grupează factorii de risc din textul atașat în maximum 10 categorii, cu pagina și un exemplu citat exact. Nu adăuga riscuri care nu apar în text.”

Veniturile: „Extrage într-un tabel defalcările veniturilor din MD&A (pe tip, pe canal, pe categorii de clienți), cu valoarea, perioada și pagina. Dacă o cifră e un spațiu gol în prospect, scrie GOL.”

Părțile afiliate: „Listează tranzacțiile cu părți afiliate: contrapartea, relația, suma, pagina. Marchează separat Amazon, Google și Microsoft.”

Votul: „Fă un tabel cu clasele de acțiuni: cine le deține, voturi, drepturi economice, conversie, pagina.”

  1. Verifică de mână fiecare cifră. Nicio cifră nu intră în notele tale fără pagina din prospect, citită de tine. Capcana unui prospect preliminar sunt spațiile goale, pe care modelul tinde să le „completeze” cu cifre din presă; de aceea instrucțiunea GOL e obligatorie. A doua capcană sunt perioadele: semestrul, trimestrul și ultimele 12 luni apar amestecate pe aceeași pagină.

Analiza documentelor financiare cu AI, de la extragerea cifrelor în Excel la rapoarte narative verificate înainte de semnare, e lucrată pas cu pas în cursul AI în Finanțe și Contabilitate.

Poți cumpăra acțiuni ANT din România?

Secțiunea e educațională, nu o recomandare de a cumpăra sau de a nu cumpăra.

La prețul IPO. Alocarea o fac băncile din sindicat. Prospectul spune doar că reprezentanții pot aloca acțiuni băncilor pentru clienții platformelor lor de brokeraj online (pagina 324). Bloomberg, preluat de CNBC, relatează că Anthropic ia în calcul oferirea a 15–20% din acțiuni investitorilor de retail, prin JPMorgan. Pentru Europa, prospectul menționează o ofertă de retail în „anumite state membre” ale Spațiului Economic European, pe baza unui prospect european separat, aprobat de autoritatea germană BaFin (paginile 328 și 333). Statele nu sunt numite. Dacă România nu e printre ele, prin acest canal nu vei primi acțiuni la prețul de ofertă.

După listare. Acțiunile ANT se vor tranzacționa ca oricare acțiune de pe Nasdaq, prin brokeri autorizați. Înainte să deschizi un cont, verifici firma în Registrul public al ASF, unde sunt înscrise și firmele de investiții din alte state membre care prestează servicii în România. ASF publică și o listă de entități neautorizate care oferă servicii de investiții. Anthropic nu a plătit niciodată dividende și nu se așteaptă să plătească în viitorul previzibil (pagina 126).

Atenție la ofertele „pre-IPO”. SEC avertizează că primește în continuare plângeri și deschide acțiuni de executare pentru escrocherii care promit acțiuni „pre-IPO”: vânzători neînregistrați, presiune de vânzare, oferte pe rețelele sociale, companii prezentate ca fiind din tehnologii emergente, comparații nefondate cu companii consacrate și promisiunea că IPO-ul e „iminent” (avertizarea SEC). O ofertă de „acțiuni Anthropic înainte de listare” primită pe WhatsApp sau pe Facebook se încadrează exact în acest tipar.

Impozitarea câștigului în România. De la 1 ianuarie 2026, potrivit Codului fiscal în forma consolidată:

  • prin intermediari rezidenți fiscali români (sau nerezidenți cu sediu permanent în România care are calitatea de intermediar), impozitul se reține la sursă pe fiecare câștig: 3% pentru titlurile deținute cel puțin 365 de zile și 6% pentru cele deținute mai puțin, impozit final (art. 97 alin. (8^1), modificat prin Legea nr. 239/2025);
  • prin ceilalți intermediari, câștigul net anual îl declari tu în declarația unică și se impozitează cu 16%, începând cu veniturile din 2026 (art. 123 alin. (1^2), modificat prin aceeași lege).

Veniturile din investiții intră și în baza contribuției la sănătate (CASS), în funcție de pragurile anuale (art. 155). Situația concretă (conversia valutară, pierderile, brokerul ales) o discuți cu un contabil sau cu un consultant fiscal.

Întrebări frecvente

Pot cumpăra acum acțiuni Anthropic? Nu. La 31 octombrie 2026, declarația de înregistrare nu e efectivă, iar acțiunile nu pot fi vândute până atunci. O ofertă de acțiuni Anthropic primită acum în afara sindicatului de bănci merită tratată ca suspectă.

De ce are Anthropic o pierdere de 80,7 miliarde de dolari dacă veniturile cresc atât de repede? Pentru că 81,1 miliarde provin din reevaluarea notelor convertibile și a instrumentelor legate de ele, care cresc odată cu evaluarea companiei. Nu sunt plăți. Pierderea operațională din semestru a fost de 693 de milioane de dolari.

Când începe tranzacționarea acțiunilor ANT? Prospectul nu dă o dată. Wall Street Journal, preluat de CNBC și TNW, indică săptămâna din 16 noiembrie, cu precizarea că se poate schimba. Roadshow-ul nu poate începe înainte de 10 noiembrie.

Ce drept de vot are un investitor care cumpără acțiuni Class A? Un vot pe acțiune, dar acțiunea Class F a cofondatorilor are 50,1% din voturi, iar Long-Term Benefit Trust alege majoritatea consiliului. Practic, deținătorii de Class A nu pot influența deciziile importante.

Se schimbă ceva pentru utilizatorii Claude după listare? Nu direct: prospectul nu anunță schimbări de prețuri sau de planuri. Se schimbă transparența: riscurile descrise acum vor reapărea, actualizate, în rapoartele periodice.

Concluzie

Prospectul public al Anthropic arată venituri de 16,3 miliarde de dolari într-un semestru, un trimestru cu profit operațional și o pierdere netă uriașă, dar aproape în întregime contabilă. Arată și prețul creșterii: angajamente de calcul de sute de miliarde, dependența de trei furnizori de cloud care îi sunt și concurenți și o structură de vot în care publicul cumpără acțiuni, nu control. Prețul, numărul de acțiuni și data vin cu amendamentul. Pentru o firmă care lucrează cu Claude, cel mai util lucru din document nu e evaluarea, ci lista de riscuri a furnizorului, scrisă chiar de el, cu pagina alături.

Surse

Articol informativ și educațional, nu consultanță de investiții, juridică sau fiscală și nici o recomandare de a cumpăra sau de a vinde acțiuni. Verificat la 31 octombrie 2026 pe prospectul preliminar de pe EDGAR, pe anunțul Anthropic, pe Codul fiscal consolidat și pe paginile oficiale SEC și ASF. Prospectul preliminar e incomplet și se poate modifica; relatările de presă despre dată, evaluare și alocare provin din surse anonime. Calculul rezultatului fără reevaluări ne aparține.

Autor

Echipa editorială Cursuri AI

Redacție dedicată AI-ului aplicat, în limba română. Actualizăm articolul când se schimbă modelele, prețurile sau legislația la care face referire.

  • Surse oficiale citate în text
  • Revizuit înainte de publicare

Cursul care continuă acest articol

AI pentru Lideri de Business

  • 24 lecții
  • ~22h de conținut
  • Non-IT

Ai citit teoria. În curs o aplici: lecții structurate pe module, exerciții și quiz-uri cu feedback imediat, Profesorul AI integrat în fiecare lecție și progres salvat automat. La final primești o atestare privată de finalizare.

Din programa cursului

  1. Fundamentele AI pentru Manageri și Lideri
  2. Strategie și Implementare AI pentru Management
  3. AI Practic pe Departamente: Ghidul Managerului
  4. Luarea Deciziilor și Leadership cu AI

+ încă 6 module în programa completă

499 lei pe lună pentru acest curs, TVA 21% inclus · sau îl alegi într-un abonament de 3, 5 sau 10 cursuri, de la 999 lei pe lună, alături de alte cursuri Non-IT, și le schimbi la fiecare reînnoire (vezi ce înveți în tot parcursul).

Abonament lunar, cu reînnoire automată · te dezabonezi oricând din contul tău · conținut digital cu acces imediat, vezi condițiile de retragere. Atestarea confirmă parcurgerea cursului și este privată — nu este diplomă și nu este calificare recunoscută de stat.

Ți-a plăcut articolul? Lasă o apreciere sau salvează-l pentru mai târziu.
Newsletter

Cele mai recente articole despre AI, pe email

Primești pe loc cele mai recente trei articole și cursul asociat, când există, apoi cel mult trei emailuri în următoarele două săptămâni și newsletterul Cursuri AI, cu articolele și cursurile noi, de cel mult două ori pe lună. Te dezabonezi oricând.

Comunitate

Întrebări & sugestii

Ce au întrebat cititorii despre acest articol — și răspunsurile echipei Cursuri AI.

Mesajele sunt verificate de un moderator înainte de publicare.

Fii primul care lasă o întrebare sau o sugestie pe acest articol.

Catalogul complet

50 de cursuri AI în română, cu exerciții, quiz-uri și Profesor AI

Abonament pe număr de cursuri: 1, 3, 5, 10, 15, 25 de cursuri pe lună sau tot catalogul. Le alegi tu și le schimbi la fiecare reînnoire. Un curs: 499 lei pe lună · 10 cursuri: 1.599 lei pe lună · tot catalogul: 2.499 lei pe lună. Toate cu TVA inclus, începutul primei lecții se citește fără cont.